Tuinweetjes: lente

Ijsheiligen
Vanaf de eerste zonnestralen beginnen de mensen te denken aan de zomer. Het begint dan ook te kriebelen om in de tuin aan de slag te gaan. Mooie bloemetjes, groenten en fruit planten, harken, bemesten, snoeien, de tuinier in menig mens wordt door al dat goede weer wakker. Maar is het wel verstandig om er nu al aan te beginnen? 's Nachts kan het nog serieus vriezen. En dit kan nog duren tot half mei, tot de ijsheiligen voorbij zijn. De ijsheiligen vallen op 11, 12, 13 en 14 mei. De namen van de ijsheiligen zijn: 11 mei Sint-Mamertus, 12 mei SInt Pankratius, 13 mei Sint Servatius en 14 mei Sint-Bonifatius. In de volksmond wordt vaak gezegd dat deze vier heiligen voorbij moeten zijn voor het goede weer echt begint. En pas dan zijn de plantjes veilig.Welke bloemen planten bij het begin van de lente?
Iedereen snakt naar wat kleur na een lange, grauwe winter. En dan zoeken we naar gepaste bloemetjes, die niet bang zijn van een beetje nachtvorst. Lentebloeiers zijn de ideale bloemen voor dit seizoen. De meeste lentebloeiers houden allemaal van een plek in halfschaduw en bloeien zo'n zes weken lang. De beste plek om ze te planten is onder bomen, struiken, hagen of tussen andere planten. Na de bloei verdwijnen ze, maar geen paniek, het jaar nadien komen ze in de lente terug, met nog meer bloemen. Hier een overzicht per kleur van bloemen die kunnen geplant worden in de vroege lente.Witte bloemen
- bloedwortel (sanguinaria canadensis): een tuinplant die houdt van een plaatsje in half-schaduw. Zijn naam verwijst naar het rode sap dat uit de wortelstokken komt. Bij de Plena-variant kan de doorsnede van de bloem wel 7 cm groot worden.
- bosanemoon (anemone nemorosa): deze bodembedekker bloeit wel zes weken lang en komt ieder jaar terug.
- gebroken hartje (dicentra cucullaria): eerst heb je plezier van de grijsgroene bladeren, daarna krijg je elegante stelen met roomwitte bloemetjes. De oranje sporen worden ook wel "mierenbrood" genoemd, omdat de zaadjes afvallen en daarna meegesleept worden door mieren. De mieren eten het broodje op en laten de zaden liggen en zo komen er meer bloempjes de volgende lente.
Gele bloemen
- speenkruid (ranunculus ficaria): een heel vrolijk plantje, met heel veel gele bloempjes. Is het weer slecht, dan blijven ze gesloten. Maar bij de minste zonnestraal bloeien ze open tot één groot geel tapijt.
- minitulp (tulipa tarda): felgele bloemen met witte puntjes aan de uiteinden. Aan de 15 cm hoge steel kunnen wel zes bloemen groeien.
- Narcissen of paasbloemen: ook deze gele bloem komt ieder jaar vanzelf terug piepen. Je hebt ze in verschillende kleuren: lichtgeel, donkergeel of met oranje. Ook bij deze bloem denk je spontaan aan lente, Pasen, eieren, konijnen en lammetjes.
Purpere bloemen
- Amerikaans vergeet-mij-nietje (omphalodes cappadocica): een bergplantje met kleine purper-blauwe of blauwwitte bloemen. Ideaal in een rotstuin of als bodembedekker. Bijkomend voordeel is dat dit plantje het onkruid weghoudt.
- Crocussen: wanneer dit bloempje uit de grond komt piepen, weet iedereen het: de lente is op komst! Ze bestaan in verschillende tinten purper, van licht naar donker, met afstekende, oranje stampers. Spijtig genoeg blijven deze tere bloemen slechts twee à drie weken goed.
- Sterhyacint (scilla bifolia): de bloemetjes lijken, zoals de naam het reeds doet vermoeden, op purpere sterretjes. Bijen en hommels komen in de vroege lente van deze mooie plantjes snoepen.
- Hyacinten: diep blauw of licht purper, wit of roze. Deze kleine, langwerpige bloemen die tevoorschijn komen uit de bladeren geven direct veel kleur in de tuin en komen ook elk jaar weer terug.