Land bewerken onder de olijfboom

Warning: Undefined array key 3 in /data/sites/web/interatenl/subsites/infonu.nl/include/config.inc.php on line 362
Gereedschappen
Plastic bladhark, rubber mand, bladblazer en een hakbijltje. Eventueel een schop/hak.- Vrijmaken van stenen en blad
- Vrijmaken van nieuwe uitlopers op de wortels
- Opbouwen van een ingestorte terrasmuur
Vrijmaken van stenen en blad


Met een bladhark of de bladblazer wordt al het oude gevallen blad, takjes en stenen verwijdert onder de olijfbomen. De grond wordt zo glad mogelijk geharkt. Begin bij de stam en hark naar buiten toe. De buitenkant tot ruime afstand van de buitenste takken. Het `afval´ wordt in een mand verzameld met een schep of hak en op de terrasranden gegooid. Het verhoogt en hersteld de terraswanden. Daarna wordt het `afval´ bedekt met klei en zand en aangestampt. De randen worden hoger gemaakt om als dam te kunnen dienen voor het gevallen regenwater. Maar ook om de terrasmuren te beschermen tegen instorten.

Vrijmaken van nieuwe uitlopers op de wortels
Met een hakbijltje worden alle uitlopers op de wortels weggehakt. Daarna kan de wortel bedekt worden met kleigrond en aangestampt worden. De wortel wordt op deze manier beschermt tegen teveel water en de olijven rollen gemakkelijk naar het midden van de boom. De afgehakte uitlopers worden met het overtollig blad verbrand.Opbouwen van een ingestorte terrasmuur


Bij 3 rijen hoog, wordt er zand met kleinere stenen achter de rijen gegooid tot dezelfde hoogte. Met een moker wordt er nog eens opgeslagen waardoor de massa stevigheid krijgt. Is men niet helemaal zeker van de stabiliteit van de rijen dan kan er enkele stokken tussen de stenen gelegd worden. De massa houdt deze stokken extra op zijn plaats waardoor de stenen niet gaan schuiven.
Daarna wordt verder de hoogte ingebouwd. De grotere stenen worden afgewisseld met de kleinere stenen. Ook de gaten tussen de grotere stenen worden opgevuld met kleinere. Na 3 rijen wordt er weer zand met stenen achter gegooid en de massa platgeslagen. Dit proces wordt herhaalt tot de bovenste rand. Daar kunnen de smalle stenen rechtop gezet worden voor meer stevigheid. Dit is niet noodzakelijk. De bovenste rand moet goed opgevuld en aangestampt worden met zand en kleinere stenen.
De terrasmuur is weer hersteld en stevig genoeg om jaren plezier van te hebben.
