Bougainvillea als plant staat mooi op een Nederlands terras

- Oorsprong van de bougainvillea
- Bougainvillea ook in diverse kleuren in Nederland
- Onderhoud en plaatsing op het terras
- Verpotten van de plant
- Stekken
- Ziekten die de bougainvillea kunnen aantasten
Oorsprong van de bougainvillea
De Bougainvillea is een plant die oorspronkelijk uit Zuid Amerika afkomstig is. De plant is genoemd naar de Franse heer L.A. Bougainville die in opdracht van de Franse regering een reis om de wereld maakte in de periode van 1766 tot 1769. Hij ontdekte de plant in Brazilië. De plant is van het geslacht Nyctaginaceae. Het Griekse woord nux (nuxtos) betekent nacht. In de zuidelijke landen bloeit de plant bijna vanzelf. Ze heeft weinig water en nauwelijks onderhoud nodig en wordt alleen gesnoeid als de takken te lang worden. Het is vooral goed oppassen met de zeer scherpe doornen van de uitlopende takken. Je ziet gedurende het hele jaar bloeiende bougainvillea in allerlei kleuren. Soms denk je dat de plant is uitgebloeid en plotseling begint hij weer volop nieuwe blaadjes en bloemen te krijgen.Bougainvillea ook in diverse kleuren in Nederland
In Nederland zullen we de plant in een grote pot of kuip zetten omdat hij gedurende de wintermaanden binnen moet overwinteren. Er zijn tenminste veertien soorten bougainvillea bekend waarvan de meest bekende zijn:- Bougainvillea glabra
- Bougainvillea peruviana
- Bougainvillea x buttania
- Bougainvillea spectabilis

Deze plant vinden we het meest in de landen rondom de Middellandse zee en hij kan wel tot 9 meter hoog worden. Je ziet hem dan ook als klimplant tegen de witgekalkte muren in de kleuren wit, violet, rood en oranje en zalmkleur. Het is een goede vorm van beveiliging om een bougainvillea tegen je muur te hebben omdat men door de scherpe naalden aan de takken hier nauwelijks langs of overheen kan klimmen.
Bougainvillea peruviana
Dit is de bougainvillea met de kleine rode blaadjes. Deze worden weinig geteeld en komt in Nederland niet veel voor.
Bougainvillea x buttania is ook geschikt als kamerplant
Deze bougainvillea is er in diverse soorten en kleuren. Vooral de paars-rode bloemen zijn erg mooi en staan heel sierlijk op een terras. Ook als kamerplant is deze bougainvillea erg decoratief.
Bougainvillea spectabilis heeft mooie kleuren
Dit is een zeer snel groeiende soort die tot 6 meter hoog kan worden en we zien deze dan ook in de subtropen vaak tot in de bomen klimmen.

Onderhoud en plaatsing op het terras
We zetten de plant in een ruime pot zodat hij de gelegenheid krijgt om uit te groeien. Aan de achterzijde krijgt hij een steuntje in de vorm van een klimrek. In het najaar zetten we de plant binnen in een zonnige en serre of in een lichte kamer met een temperatuur van tussen de 16 en 20 graden Celsius. De plant krijgt dan geen mest meer en slechte een maal per veertien dagen water. Het is mogelijk dat de bougainvillea wat blad verliest maar dit komt in het voorjaar weer terug.Verpotten van de plant
Om de plant te verpotten in het voorjaar nemen we drie delen potgrond en een deel scherp zand. Tevens wat koemest. Warmte en licht zijn noodzakelijk voor een goede groei en bloei. In de zomer als de bougainvillea op het terras staat dan is de luchtvochtigheid vaak beter. Zo nodig wat water geven en regelmatig vloeibare plantenmest. Bij langdurige of zware regenval kan men de plant het beste binnen laten schuilen. Om de plant goed in bloei te houden is het in ons klimaat noodzakelijk om de jonge scheuten te nijpen. De scheuten worden afgeknepen tot 4 blaadjes waardoor er een vertakking ontstaat.Stekken
Het hele jaar door kan de bougainvillea worden gestekt maar de beste tijd hiervoor is het voorjaar. Je kunt een stek afsnijden onder het blad en behandel deze wel met stekpoeder. De jonge stek in de turfmolm steken die goed vochtig gehouden wordt. De bodemtemperatuur dient wel rond de 20 tot 25 graden te zijn. Na drie tot vier weken zullen er jonge worteltjes aan de stek komen. Deze kunnen worden geplant in luchtige en humusrijke grond.Ziekten die de bougainvillea kunnen aantasten
- Bladluis, te bestrijden met zeepsop en spiritus
- Spint, te bestrijden met Plantschoon wat men in een tuincentrum koopt.
- Vergelen van het blad, in dit geval heeft de plant te weinig stikstof en dit kan je apart toevoegen, opgelost in water.
Mocht de bougainvillea veel blad verliezen dan kan men het best de plant afknippen tot ongeveer 20 cm. Laten overwinteren en dan is er een grote kans dat hij in het voorjaar weer opnieuw gaat groeien en bloeien.