Doe Het Zelf en Kozijnen

Schilderen - Volgorde schilderen, ramen, deuren, kozijnen

Schilderen - Volgorde schilderen, ramen, deuren, kozijnen

Een schilder gaat bijna altijd volgens een bepaalde volgorde te werk als hij of zij ramen, deuren, kozijnen enz. schildert. Het is raadzaam een vaste volgorde van schilderen aan te houden. Dit om aanzetten in je schilderwerk te voorkomen en strak doorvloeien van de verf te bevorderen. In dit artikel geef ik je de meest gebruikelijke volgorde van het schilderen van deuren, ramen en kozijnen.


Wat zijn aanzetten in de verf

Aanzetten ontstaan daar waar je de kwast of roller als eerste op je werk plaatst en als je met de kwast of roller in een aangedroogde verflaag strijkt of rolt. Als je verf aanbrengt, zal deze onder invloed van zuurstof direct beginnen te drogen. Heb je eerst een horizontaal deel geschilderd en dit (deels) overlapt met een verse verflaag op een verticaal deel, zal op het punt waar de twee verflagen elkaar overlappen de grootste kans op aanzetten ontstaan. Omdat de verf die je op het horizontaal deel hebt opgezet al wat is aangedroogd, vloeit de verf minder goed door zodra je het verticale deel er overheen strijkt.

Om alle afzonderlijke delen van een raam of deur tot op de millimeter nauwkeurig én strak af te werken is haast ondoenlijk. Maar....door de diverse, afzonderlijke horizontale en verticale delen zo strak mogelijk in de verf te zetten, en volgens een vaste volgorde te werken, voorkom je het risico op aanzetten zoveel mogelijk. Daarnaast zal je niet zo snel iets vergeten te schilderen als je een vaste volgorde van werken aanhoudt. Uiteraard is het hierbij ook belangrijk kwalitatief goede materialen (verf) en gereedschappen (kwasten e.d.) te gebruiken.

Klik op de betreffende foto voor een vergroting en meer detail.
(met 'vlak op' in de omschrijving worden de vlakke delen bedoeld, zonder dieper liggende delen, randjes en kantjes.)
Probeer in het algemeen bij het schilderen van de afzonderlijke delen (horizontaal of verticaal) zo min mogelijk op een ander deel te schilderen. Dit om de bovenbedoelde aanzetten te voorkomen. Geldt zowel voor deuren, ramen, kozijnen etc.


Volgorde van schilderen bij deuren

Klik op de foto voor meer detail
Klik op de foto voor meer detail
  • 1. begin met de kruisroeden, waarbij je -per stijl- eerst de zijden naar het glas toe schildert en nadien 'vlak op'
  • 2. de bovenste hoizontale stijl. Hierbij schilder je eerst de bovenrand van de deur om deze te beschermen tegen vocht. Vervolgens de delen die aansluiten op het glas en als laatste 'vlak op'. Kijk -bij schilderen van de bovenrand van de deur- uit voor druipers aan de achterzijde van de deur.
  • 3. binnen het onderste paneel begin je met de dieper liggende delen. Verdeel de verf vanuit het midden naar de zijden toe. Zodoende verdeel je de verf goed en gelijkmatig en loop je niet het risico dat de verf zich in de uiterste hoeken ophoopt en gaat druipen.
  • 4. schilder de horizontale delen van het paneel; eerst de bovenste naar het glas toe en vervolgens de overige 'vlak op'. Vergeet de onderzijde van de deur niet, zodat je deze beschermt tegen vocht
  • 5. de scharnierkant van de deur. Ook hier weer eerst de randen naar het glas toe schilderen en nadien de gehele stijl 'vlak op'
  • 6. begin met de kopse kant van de deur. Dit is de rand waar je bij een geopende deur tegenaan kijkt. Vervolgens schilder je de randen naar het glas toe en rondom de slotplaat / deurbeslag. Als eindafwerking schilder je de stijl 'plat op'.


Volgorde van schilderen bij kozijnen

Klik op de foto voor meer detail
Klik op de foto voor meer detail
  • 1. de start is de onderzijde van de bovenste ligger, waarna je vervolgens de ligger 'vlak op' afwerkt = 2.
  • 3 en 4. de binnenzijde van het kozijn werk je af in de volgorde zoals bij de bovenste ligger. Eerst de scharnierkant en vervolgens......
  • 5 en 6. de slotkant; deze krijgt dan minder kans aan te drogen. Bij in- en uitlopen van een ruimte is dit de stijl waar je eerst op kijkt. Dus...hoe strakker deze stijl, hoe beter de algehele beleving.
  • 7 en 8. schilder je tot slot als laatste bij een kozijn, omdat dit met lopen en eventueel stof het meest kwetsbare deel is. In de woning zal dit dan ook vaak een drempel zijn en valt buiten het te schilderen kozijn..


Volgorde van schilderen bij ramen

(deze komt sterk overeen met het schilderen van deuren)
Klik op de foto voor meer detail
Klik op de foto voor meer detail
  • 1. begin met de kruisroeden, waarbij je -per stijl- eerst de zijden naar het glas toe schildert en nadien 'vlak op'
  • 2. de bovenste hoizontale stijl. Hierbij schilder je eerst de bovenrand van het raam om deze te beschermen tegen vocht. Vervolgens de delen die aansluiten op het glas en als laatste 'vlak op'. Kijk -bij schilderen van de bovenrand van het raam- uit voor druipers aan de achterzijde van het raam.
  • 3. de onderste horizontale stijl. Houd hierbij dezelfde volgorde aan als onder punt 2 beschreven, alleen gaat het hier -ter bescherming tegen het vocht- om de onderrand van het raam.
  • 4. de scharnierkant van het raam. Ook hier weer eerst de randen naar het glas toe schilderen en nadien de gehele verticale stijl 'vlak op'.
  • 5.De slotkant van het raam. Begin ook hier met de kopse kant van het raam. Dit is de rand waar je bij een geopend raam tegenaan kijkt. Vervolgens schilder je de randen naar het glas toe en tot slot 'vlak op'.

Opbouw of onderhoud van een verfsysteem

Schilderwerk vraagt periodiek onderhoud. Heeft verf en vakkundig onderhoud bij de buitenzijde van de woning vooral een beschermende functie; binnen in de woning zal dit vooral een verfraaiende zijn. Op InfoNu zijn van mijn hand een aantal artikelen verschenen, die je bij de keuze én verwerken van een verfproduct kunnen helpen. Kijk bij interesse bij de special Schilderen - Doe het zelf

Succes met de schilderwerkzaamheden !
© 2008 - 2010 Jvd, gepubliceerd in Doe Het Zelf (Huis en Tuin) op 20-10-2008, laatst gewijzigd op 28-09-2009. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Jvd is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Mobiele Verf Service

Reageer op het artikel "Schilderen - Volgorde schilderen, ramen, deuren, kozijnen"


Door Ton Hoogduin op 26-08-2009

Ik heb mijn buro afgelakt. Na een aantal dagen is het nog steeds kleverig en daardoor lijkt het niet hard genoeg. Nu kan ik mij herinneren dat mijn moeder vroeger afgelakt hout met water en azijn afnam, zodat de bovenste laag harder werkt. Klopt mijn herinnering of moet je de lak op een andere manier behandelen om deze bovenlaag zo hard mogelijk te krijgen?

alvast bedankt voor uw reactie.

met vriendelijke groet,

Ton Hoogduin Reactie infoteur op 26-08-2009:Beste Ton,

Waarschijnlijk spelen (één van) de volgende mogelijkheden een rol:
1. de ondergrond is niet geschikt voor het gebruikte materiaal/lak, of is onvoldoende gereinigd en te vet
2. de lak is te oud of onvoldoende geroerd, zodat niet alle inhoudsstoffen in de lak zijn opgenomen
4. gebruik van een twee-componentenlak, waarbij een component niet is toegevoegd
3. het gebruik van een onjuist verdunnungsmiddel

Overigens kunnen droge acrylaatlakken altijd wat plakkerig aanvoelen onder invloed van de warmte van de huid, maar het niet (door)drogen moet mijn inziens toch echt aan één van de bovengenoemde oorzaken toegeschreven worden.

Hoop dat je de oplossing vindt.

Mvg - Sjaak

Door Patricia Braat op 20-07-2009

Geachte heer, mevrouw,

Moeten de draaiende delen eruit gehaald worden om te schilderen?
Daarin verschillen wij thuis namelijk van mening.
Al onze draaiende delen (behalve de voordeur) draaien naar buiten. Ons huis telt drie verdiepingen van totaal 10m.
Één van ons vraagt zich af of het niet makkelijker is alles eruit te halen en binnen te verven (kozijnen later/eerder buiten via steiger). De ander vraagt zich af of het niet in één keer kan, hoewel het hier erg winderig is en dsu de ramen gaan klapperen. Wij hebben namelijk nog ouderwetse raamopeners, die kun je niet 'vastzetten' maar blijven ietwat flexibel.
Van binnenuit de ramen schilderen is onmogelijk, omdat het grote ramen zijn. Onze armen reiken niet zover :-) .

Alvast bedankt voor uw reactie.

Met hartelijke groet,

Patricia Braat Reactie infoteur op 20-07-2009:Beste Patricia,

Ramen en deuren verwijderen en elders schilderen is geen optie voor een schilder. Ten eerste kost dit veel te veel tijd en ten tweede bestaat er bij terug plaatsen een te grote kans op beschadigingen. (zeker bij de scharnieren) Daarbij komt ook - er van uit gaande dat je minimaal twee keer schildert- dat je minimaal twee dagen zonder ramen of deuren zit.
Als je in de gelegenheid bent een steiger te plaatsen, sta je goed voor je werk en kun je al de handelingen (reinigen, schuren, plamuren, schilderen) veilig en goed uitvoeren.
Voor het fixeren van je raam kun je misschien een schroef uit de voet (op de vensterbank) van je uitzetijzer draaien en vervolgens het uitzetijzer zelf met een langere schroef in het vrijgekomen gat (tijdelijk) vastzetten. Dit heeft tot voordeel dat je het raam altijd na droging kunt sluiten en met schilderen eens een dag kunt overslaan als dat zo uitkomt.

Op de andere vraag geef ik bij het artikel "schilderen-de woning-verf,lak of beits" antwoord.

Mvg - Sjaak