Kopen En Huren en Onderhandelen

Onderhandelen over de vraagprijs van de woning

Onderhandelen over de vraagprijs van de woning

Als je hebt besloten dat je een huis wilt kopen in plaats van huren, komt er heel veel op je pad. Zo ook de vraagprijs van de woning van je dromen. Is deze reëel? Krijg je wel een hypotheek die hoog genoeg is? Is er nog over de vraagprijs te onderhandelen? Allemaal antwoorden die je zelf zult moeten geven, maar in dit artikel staan een aantal tips om de kans op een miskoop te verkleinen.


Bedenk van te voren wat het maximum is dat je aan een huis wilt uitgeven. Je moet daarbij rekening houden met de kosten die bij de koop van een huis komen kijken: de kosten koper, de kosten van een notaris en een taxatie, de verhuizing zelf en een eventuele verbouwing.

Hypotheek

Het is daarom handig om voordat je gaat bieden eerst te laten bekijken hoeveel je maximaal kunt lenen. Als je weet hoe hoog de hypotheek is die je kan krijgen en daar de kosten van af trekt, heb je een aardig beeld wat je maximaal kan uitgeven. Of je dat maximum ook wilt uitgeven, is natuurlijk aan jou persoonlijk.

Vraagprijs

Als je het huis gevonden denkt hebben, onderzoek dan of de vraagprijs reëel is. Je kan informatie aanvragen bij het Kadaster over de prijzen van woningen in de omgeving. Nu heeft jouw droomhuis bijvoorbeeld een nieuwe keuken of badkamer, maar dat hoeft niet altijd de vraagprijs te verhogen.

Bouwkundige keuring

Bekijk goed de onderhoud van het huis. De vraagprijs kan vaak omlaag als de verwachting is dat je binnen korte termijn na de koop van de woning kosten kan verwachten. Let op kozijnen, vloer, lekkages enzovoort. Als je een oud huis koopt, is het vaak verstandig hier een expert voor in te huren. Je vraagt dan een bouwkundige keuring aan. Je bepaalt hier uiteraard wel een prijs voor, maar dan kom je ook niet voor grote vervelende verrassingen te staan.

Openingsbod

Als je een eerste bod wilt uitbrengen, het openingsbod, ga dan onder je persoonlijke maximum zitten. Zo heb je nog ruimte om meer te bieden, als je eerste bod wordt afgewezen. Ga ook niet te laag zitten met het openingsbod, anders word je niet serieus genomen. Zeker als het om een huis gaat in een populaire wijk heb je kans dat het huis bij een te laag openingsbod aan je neus voorbij gaat.

Normaal gesproken is een openingsbod van ongeveer 10 tot 20 procent onder de vraagprijs vrij normaal, tenzij de vraagprijs een reële prijs is.

Als het huis al lange tijd te koop staat, is het blijkbaar niet gewild. Omdat de verkopers er hoogst waarschijnlijk liever vandaag dan morgen vanaf willen, is het mogelijk dat een lager bod dan de vraagprijs geaccepteerd wordt.

Onderhandelen

Als het openingsbod is uitgebracht, beginnen de onderhandelingen pas. Vaak reageert de verkoper met een tegenbod. Als de verkoper in onderhandeling is, kan je afspreken dat de verkoper niet met andere potentiële kopers mag onderhandelen. Wel kunnen de bezichtigingen inmiddels doorgaan.

Denk niet dat je door meteen de vraagprijs te bieden de onderhandelingen ontloopt. De verkoper kan beslissen zijn vraagprijs te verhogen. Of een andere koper kan besluiten meer dan de vraagprijs bieden.

Kopen

Laat je bij de koop niet onder druk zetten door de verkopend makelaar. Hij of zij behartigt de belangen van de verkoper en zal misschien zeggen dat je snel moet bieden. Vertel deze makelaar ook niet hoeveel je maximaal kunt besteden en dat soort zaken. Dat kan je beter vertellen aan de aankopend makelaar, als je die tenminste wilt inhuren. Hij of zij behartigt jouw belangen en weet de trucjes van het spel.
© 2008 - 2010 Jour, gepubliceerd in Kopen en Huren (Huis en Tuin) op 22-02-2008, laatst gewijzigd op 04-12-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Jour is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Onderhandelen over de vraagprijs van de woning"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.