Kopen En Huren en Koophuis

Huurhuis en koophuis: de verschillen

Starters op de woonmarkt gaan meestal eerst een huis huren voordat ze een huis kopen. Mensen wegen hiervoor enkele voordelen en nadelen van huren en kopen tegen elkaar af en maken dan hun keuze. Dit artikel gaat verder in op de voordelen en nadelen.


Enkele redenen dat ze eerder kiezen voor huren, is dat ze voor een koophuis een vast contract moeten hebben om in aanmerking te komen voor een hypotheek, hetgeen nodig is om een woning te kunnen kopen. Daarnaast moet er bij een koophuis rekening houden met eventuele hoge verbouwingskosten, wanneer de koper bijvoorbeeld een andere keuken of vloer wilt. Tenslotte zal de koper voor de kosten opdraaien wanneer iets stuk gaat, zoals een waterleiding.

Appartement huren

Bij een huurhuis zijn dit soort zaken iets anders geregeld. Een huurder betaalt per maand zijn huur en heeft dus geen hypotheek nodig. Deze huur bestaat meestal alleen uit de 'kale huur'. De maandelijkse huurkosten kunnen naast alleen 'kale huur' ook bestaan uit servicekosten, zoals huismeesterkosten en kosten van verlichting in de gangen. Bij grote flatten zijn ook regelmatig de stookkosten inbegrepen. Een andere reden om te kiezen voor het huren van een huis is dat er geen hoge verbouwingskosten hoeven te worden geïnvesteerd en de woningcorporatie zal in de meeste gevallen regelen dat er reparaties worden uitgevoerd, mits je een huurabonnement hebt afgesloten. Een huurabonnement kost enkele euro's per maand en wordt bij je maandelijkse huur opgeteld. Wanneer een huurder zijn huurwoning verlaat, moet deze er wel voor zorgen dat de woning goed achtergelaten wordt. Dit houdt in dat alle nadelige verbouwingen die uitgevoerd zijn hersteld moeten worden zodat de woning in oude staat weer wordt opgeleverd. Verbouwingen die zijn uitgevoerd na toestemming van de verhuurder hoeven zelden hersteld te worden omdat het hier meestal om positieve veranderingen gaat.

Naast de hierboven besproken kosten, moet er ook rekening worden gehouden met gemeentelijke belastingen. Deze vallen voor huurders lager uit dan voor kopers, omdat laatstgenoemde naast de meest gangbare belastingen zoals rioolrecht en afvalstoffenheffing ook onroerendezaakbelasting (OZB) moeten betalen. De hoogte van het OZB is een percentage van de hoogte van het WOZ-waarde. Deze percentage wordt door de gemeenteraad vastgesteld.

Huurtoeslag en kwijtschelding van gemeentelijke belastingen

Om te stimuleren dat mensen op hun eigen gaan wonen, worden mensen met een laag inkomen tegen moet gekomen door kwijtschelding van de gemeentelijke belastingen. Deze kwijtschelding moet bij de gemeente worden aangevraagd, die op haar beurt kijkt of de persoon op basis van inkomsten en uitgaven in aanmerking komt voor kwijtschelding. Per 1 januari 2009 worden de gemeentelijke belastingen automatisch kwijtgescholden, mits u één keer eerder een kwijtschelding hebt aangevraagd en deze ook daadwerkelijk hebt gekregen. Mensen kunnen niet alleen kwijtschelding aanvragen, maar ook huurtoeslag wanneer zij in verhouding tot hun inkomen veel geld kwijt zijn aan het betalen van hun huur. De hoogte van de huurtoeslag wordt bepaald door de hoogte van de huur in combinatie met de leeftijd van de huurder. Een huurder die in 2009 jonger is dan 23 en € 348,99 huur per maand betaald of minder komt in aanmerking voor huurtoeslag. Huurders die 23 jaar of ouder zijn en minder dan € 631,73 per maand betalen, komen ook in aanmerking voor huurtoeslag. De huurtoeslag moet bij de belastingdienst worden aangevraagd.
© 2009 - 2010 Danweetjehetwel, gepubliceerd in Kopen en Huren (Huis en Tuin) op 30-03-2009, laatst gewijzigd op 30-03-2009. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Danweetjehetwel is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Belastingdienst
  • Postbus 51

Reageer op het artikel "Huurhuis en koophuis: de verschillen"


Door Bas op 03-04-2009

Mensen met een jaarcontract krijgen ook een hyptheek en kunnen dus ook een woning kopen. Of dit verstandig is, is natuurlijk weer afhankelijk van je beroep en hoe je presteert bij je nieuwe baas. Daarnaast bouw je met een koopwoning (op de lange termijn) eigen vermogen op. Tevens heb je recht op renteaftrek wat de maandlasten (meestal) lager maakt dan (buiten de woningstichting om) huren. Huren heeft natuurlijk ook voordelen als starter. Als je gaat samenwonen kun je kijken of het wel goed gaat. Er zijn genoeg jonge stellen die een huis kopen en een half jaar tot jaar later weer moeten verkopen omdat ze knallende ruzie hebben.

Door Meegt (infoteur) op 30-03-2009

De verschillen zijn nauwelijks in het verhaal terug te vinden, er wordt nl. heel veel over huren gesproken en maar heel weinig over kopen. Misschien interessanter als je het artikel uitbreidt, bijv. in een tabelvorm, de voors en tegens naast elkaar.