Woning Kopen en Huis Kopen

Let op bij het kopen van een woning!

Let op bij het kopen van een woning!

Momenteel besluiten huizenbezitters vaak eerst hun woning te verkopen, voordat zij op zoek gaan naar een nieuwe woning. Als dat lukt, dan willen zij graag nog zo lang mogelijk in de oude woning blijven wonen. Het gevolg daarvan is dat de levering vaak pas 6 tot 9 maanden na het ondertekenen van de koopakte ligt. Wat betekent dit voor de koper?


Situatie op de woningmarkt

Alom wordt verkondigd dat de huizenprijzen maar blijven stijgen. De Nederlandse Vereniging van Makelaars publiceert maandelijks het stijgingspercentage en geeft aan wat de gemiddelde huizenprijs in Nederland is. Mooi om te weten dat uw huis weer meer waard geworden is, maar je moet wel nog die koper vinden die het bedrag er voor wil betalen. Dat kan best een tijdje duren. Gemiddeld staan de huizen in Nederland 3 tot 6 maanden in de verkoop voordat die enen koper gevonden is.

Eerst zekerheid voordat u een nieuwe woning koopt

Mensen die besluiten om een nieuwe woning te gaan zoeken, willen eerst graag zekerheid dat ze de huidige woning kunnen verkopen voor het bedrag dat zij in hun hoofd hebben of de makelaar heeft gezegd. Dus eerst verkopen en dan pas kopen. En als de woning dan is verkocht, dan in alle rust op zoek naar die nieuwe woning voor een goede prijs.

De koper van hun oude woning krijgt dan te horen dat de levering 9 maanden na het tekenen van de koopakte plaats zal vinden. Daar is op zich niet op tegen, als u zich maar bewust bent van de risico’s die hier aan kleven.

Geldigheid financieringsaanbod

Natuurlijk heeft u binnen de termijn van de ontbindende voorwaarden uw eigen financiering geregeld en is de borg gesteld bij de notaris (meestal 10% van de koopprijs). Dus nu maar rustig wachten tot het moment, waarop je bij de notaris wordt ontboden om “de akte van levering te laten passeren”, toch?

Nou nee, liever niet. Kijk eerst goed na of de hypotheekofferte zo lang geldig is. Heeft u bijvoorbeeld als eis gesteld dat u per se de laagste rente wilt, dan is het niet ondenkbaar dat de offerte maar drie maanden geldig is. En de vraag is dan of de offerte verlengd kan worden. Soms kan dat, maar misschien moet u dan “bereidstellingsprovisie” betalen. Dit bedrag wil de geldgever als vergoeding van u hebben om het geld zolang vast te houden tot de hypotheek daadwerkelijk actief gaat worden (na passeren). Deze provisie kan al oplopen tot 0,25% per maand van het leenbedrag (dus € 200.000,00 lenen, is € 500,00 per maand). Ga maar na wat dit kost.

Maar het kan ook zijn dat de offerte wordt ingetrokken als de geldigheidstermijn is verlopen. Er moet dan weer een nieuwe offerte aangevraagd worden. Is de rente in die tussentijd gedaald, dan is er niets aan de hand. Maar als de rente gestegen is, dan zal de nieuwe offerte de hogere rente vermelden.

Als laatste vervelende bijkomstigheid kan het ook nog zo zijn dat, als u de offerte niet binnen de geldigheidstermijn tot passeren komt, de geldverstrekker u een boete in rekening brengt. Lees de offerte dus zorgvuldig door, voordat u uw handtekening zet. De laagste rente is niet altijd de beste oplossing.

Nog meer risico’s?

Ja, zeker wel. Op het moment dat u de koopakte heeft getekend en de ontbindende voorwaarden zijn verlopen, bent u verplicht tot afname van de door u gekochte woning. Maar stel nu eens dat het 9 maanden duurt voordat levering plaats zal vinden en dat u of uw partner voor die tijd – door wat voor oorzaak dan ook – zou komen te overlijden, of dat ėėn van jullie werkeloos wordt, of zelfs arbeidsongeschikt? Wat voor gevolgen heeft dit?

Als het advies van uw adviseur goed geweest is, dan heeft hij u op de risico’s van overlijden, werkeloosheid en arbeidsongeschiktheid gewezen. En als u verstandig bent heeft u deze risico’s afgedekt met verzekeringen. Maar vreemd genoeg gaan in 99 van de 100 gevallen deze verzekeringen pas in vanaf het moment waarop u de woning ook daadwerkelijk krijgt (passeren). Alle risico’s voor die tijd liggen dus bij u. Overkomt u een dergelijke calamiteit dan kan de aanvankelijke hosannastemming opeens omslaan in diepe droefenis. Op het moment van passeren kunt u niet afnemen, omdat het inkomen niet toereikend is om het huis te bewonen. U kunt het huis simpelweg niet meer betalen. Dus u wil er af. In het beste geval verbeurt u de borgsom van 10%. Maar dat is door de bank namens u gesteld bij de notaris ten gunste van de verkoper. De bank komt die 10% vervolgens wel bij u halen. Koopt u voor 2 ton, dan volgt een claim van € 20.000,00. En dat, bij alle ellende van de calamiteit, is echt een dreun van jewelste. Het zal de niet de eerste keer zijn dat een eerst zo gelukkig en trots gezin helemaal aan lager wal raakt.

Hoe op te lossen

De oplossing is eigenlijk heel simpel. Zorg dat de verzekeringen die u toch al wilt sluiten, ingaan op de dag dat u de koopakte ondertekent. Dekking is dan geregeld en als er wat gebeurt komt u niet in de problemen. Bovendien, er zijn notarissen die bij wijze van service een overlijdensrisicodekking geven voor het moment van tekenen van de akte en passeren. Deze service wordt u niet in rekening gebracht, maar kost natuurlijk wel geld. Dus als u uw uiterste best heeft gedaan om die aller, aller, allergoedkoopste notaris te vinden op 150 kilometer afstand, dan is de kans groot dat hij die service niet biedt. Goedkoop is soms duurkoop.
© 2007 - 2009 Hypotheekinfo, gepubliceerd in Kopen en Huren (Huis en Tuin) op 24-05-2007. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Hypotheekinfo is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Let op bij het kopen van een woning!"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.