Beton en Bouwen

Hoe gebruik je beton?

Hoe gebruik je beton?

Beton is een belangrijk bouwmateriaal. Doordat het eenvoudig te gebruikens en relatief goedkoop is, wordt er veel gebruik van gemaakt. Gemiddeld gebruikt een inwoner ongeveer 1 kubieke meter beton per jaar.


De geschiedenis van beton

Volken als de Babyloniërs, de Feniciërs, de Egyptenaren, de Grieken en de Romeinen gebruikten al beton. De Romeinen gebruikten beton vooral bij het bouwen van bruggen. Omdat beton ook onder water uithardt, is het ideaal voor het gebruik onder water, waardoor de Romeinen het beton gebruikten bij het maken van aquaducten. Ook bij de bouw van het Colosseum en het Pantheon werd gebruik van beton gemaakt. Later werd het gebruik van beton steeds minder populair, en na verloop van tijd gebruikte niemand het meer. Pas in 1850 is beton herontdekt.

De samenstelling van beton

Beton maak je door het bindmiddel cement te mengen met een of meer toeslagmaterialen zoals zand of grind. Als je er water aan toevoegt zal het mengsel na enige tijd verharden. Het perfecte mengsel is een mengsel waarin de soorten zand en grind in de juiste hoeveelheden gemengd zijn met cement en water. Bij een goede verhouding tussen zand en grind vult het zand de holtes tussen de stenen op, en de overgebleven holtes tussen grind- en zandkorrels worden aan elkaar gehangen door het cement. Als het mengsel is opgedroogd, geeft het een glad geheel. Één van de positiefste eigenschappen van beton is het feit dat het niet oplost in water, zoals bijvoorbeeld gips.

Als je teveel water aan het mengsel toevoegt wordt het beton te zwak. Wel is het belangrijk dat je het betonmengsel na het storten goed vochtig houdt. Dit voorkomt krimpscheuren.

De hoeveelheid water, zand en grind die je moet toevoegen hangt af van de functie van het beton. Als een bouwbedrijf een sterke constructie wil maken, maar ze teveel water hebben toegevoegd, kan dit grote problemen veroorzaken. Daarom wordt het beton voor dit soort bedrijven door gespecialiseerde betoncentrales geleverd, zodat er geen fatale fouten kunnen worden gemaakt.

Voordat je cement gaat maken, is het van belang dat je weet wat de eigenschappen van het betonmengsel moeten zijn. Als je bijvoorbeeld lang bezig bent met het maken van een vloer is het belangrijk dat het mengsel wat minder snel bindt. Hieronder vind je een aantal voorbeelden van hulpstoffen voor in het betonmengsel.

  • Gebruik bindingsvertragers, om ervoor te zorgen dat het betonmengsel wat minder snel bindt. Hiervoor kun je onder andere suiker aan het mengsel toevoegen.
  • Zorg voor luchtbelvormers zodat het beton beter tegen vorst kan.
  • Gebruik watervasthoudende stoffen zodat je ook onder water beton kunt gieten.
  • Door het gebruik van schuimvormers isoleert het beton beter.

Het mengen van het betonmengsel

Bij het mengen van het betonmengsel zet je als eerste de betonmolen aan. Vervolgens voeg je de helft van het grind en een deel van het water toe. Daarna voeg je het cement toe. Als dit goed gemengd is doe je het zand en de rest van het grind erbij. Nu voeg je water toe, totdat de verhouding goed is. Nu laat je de molen een paar minuten draaien, zodat alles goed kan mengen. Daarna is het betonmengsel klaar om gegoten te worden.

Beton storten bij vorst

Als de temperatuur zakt, zal beton langzamer uitharden. Als het verse beton kouder wordt dan nul graden zal het niet meer uitharden. Om ervoor te zorgen dat dit niet gebeurd, kun je het beton verwarmen met behulp van infraroodlampen.

Conclusie

Voordat je beton gaat storten is het van belang dat je goed bedenkt wat de belangrijkste functie van het beton moet zijn. Het is belangrijk dat je goede hulpstoffen aan het betonmengsel toevoegt om het beste resultaat te krijgen. Let er tenslotte op dat je niet teveel water aan het betonmengsel toevoegt, omdat het anders niet sterk genoeg wordt.
© 2008 Annapaulowna, gepubliceerd in Doe Het Zelf (Huis en Tuin) op 15-03-2008, laatst gewijzigd op 25-05-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Annapaulowna is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Hoe gebruik je beton?"


Door Annapaulowna (infoteur) op 24-05-2008

Geachte p jansen,

Allereerst wil ik me verontschuldigen voor mijn late antwoord. Ik ben de laatste tijd vaker weg dan thuis geweest en heb daarom niet op de reacties op mijn artikelen gelet. Mijn excuses daarvoor.

Bij het maken van beton is het het belangrijkste om te onthouden dat de reactie pas begint als er water aan het cement wordt toegevoegd. Daarom is het het verstandigst om het zand- en grindmengsel tegelijk met het cement in de betonmolen te doen, deze een tijdje te laten draaien en er vervolgens het water bij te doen. Let erop dat de zand-grind verhouding goed is: zand om de ruimte tussen de steentjes op te vullen.

Ik hoop dat ik u met dit antwoord heb kunnen helpen.

Groeten, Anna Paulowna

Door P jansen op 02-05-2008

Geachte heer of mevrouw

ik heb een vraag over het menegen van beton
als ik gekombineerde zand heb zals zand en grind bij elkaar. Hoe moet ik dat dan mengen?

b.v.d
p jansen